Srážka s….

Tak to často dokáže zkazit den :), ale dneska bude řeč o srážce jiné a to se zvěří.

Srážka se zvěří patří mezi poměrně časté nehody. Třeba já už tomu několikrát unikla o fous. Pokud to skončí jen pomačkanými plechy, tak to není to nejhorší. Samozřejmě ale může jít i o zdraví a to už vůbec není legrace.

Ke srážkám se zvěří dochází nejčastěji na jaře a na podzim. Nebezpečné jsou zejména brzké ranní hodiny nebo jízda v noci, ale potkat se se zvěří můžete i během dne. Pozor bychom si měli dávat hlavně v rizikových oblastech, které bývají označené příslušnou značkou. Ale záběry např. běžícího divočáka sídlištěm nejsou nic výjimečného, takže pozorná jízda se vyplatí vždy a všude.

Jak postupovat při srážce se zvěří? Hlavně nezmatkovat.

Pokud jsou řidič i případní spolujezdci v pořádku, je potřeba:

  1. Obléknout si reflexní vestu a upozornit na nehodu výstražným trojúhelníkem a světly.
  2. Přivolat Policii ČR. Vždy, i když nedojde k výrazné škodě na vozidle, nebo má řidič pocit, že se „vlastně nic nestalo“. Nenahlášení zmíněné události je totiž u některých pojišťoven důvodem k odmítnutí plnění.
  3. Kontaktovat asistenční službu pojišťovny, upřesnit si s ní další postup a informace ohledně konkrétního pojištění, pokud si nejste s něčím jisti.
  4. Vše si náležitě zdokumentovat, vyfotit, natočit video.
  5. Se sraženou zvěří nijak nemanipulovat, vyčkat na příjezd policie.

V případě jakéhokoli podezření na vlastní zranění či poranění spolujezdců začněte poskytnutím první pomoci a přivolání záchranné služby.

Kam hlásit sražené zvíře

Není možné si ho nakládat do auta či jinak přivlastňovat. To je podle zákonů České republiky hodnoceno jako pytláctví. O sraženou zvěř by se mělo postarat myslivecké sdružení, správce honitby, místní myslivec a podobně. Přivolaná policie bude vědět, na koho se v dané oblasti obrátit.

Jak je to s pojištěním a na co si dát pozor?

Pojistit se lze. A to buď připojištěním k povinnému ručení nebo v rámci havarijního pojištění. I když někdy jde jen o menší ťukanec, pojišťovny u střetu se zvěří uvádějí průměrnou škodu 30 000 – 40 000 Kč, a to není málo. U vozů dražších kategorií to může jít i do statisíců.

havarijního pojištění je třeba si dobře zkontrolovat vybraný produkt, který nemusí riziko srážky se zvěří automaticky obsahovat a je potřeba jej dodatečně zahrnout – připojistit.

V případě povinného ručení se můžete setkat jak s variantou připojištění, tak s nabídkou krytí střetu se zvěří jako bonusovou složkou produktu nebo součástí některého z vyšších tarifů. Opět si vše řádně prostudujte.

V obou případech si pohlídejte sjednané limity škody a výši spoluúčasti.

Některé pojišťovny posuzují škody tak, že z rizika střetu se zvěří hradí pouze škodu za faktický střet (!), ale už neplní následné škody, které vzniknou – například nárazem do stromu po sjetí z vozovky. Ty již musejí být kryty havarijním pojištěním.

Ne každý také ví, že zatímco při náhradě škody z havarijního pojištění můžete přijít o benefity a pojišťovna vám může jeho cenu následně zvýšit, u nárokování škody z připojištění povinného ručení se cena pojištění nemění.

Co když zvíře uteče?

Při střetu se zvěří nemusí vždy dojít k usmrcení nebo vážnému zranění zvířete. Než stihnete vše zdokumentovat, zvíře může být pryč. Na autě ale zůstanou vždy nějaké stopy a expertní posudky z nich dokážou vyvodit, že ke srážce se zvěří opravdu došlo. Takže v takovém případě se nemusíte obávat, že byste o plnění přišli.

Odškodnění újmy na zdraví u řidiče

Tak tady bohužel. V případě střetu se zvěří je za viníka nehody považován vždy řidič daného vozidla, ať se to může zdát jakkoliv nespravedlivé. Pokud dojde k jeho zranění, nelze z povinného nebo havarijního pojištění uplatnit nároky za újmu na zdraví. Jediná šance je, pokud má řidič úrazové nebo životní pojištění a pokud to takové riziko kryje.

A co odškodnění spolujezdce?

Tady je to naštěstí jinak. Při zranění spolujezdce vzniká klasický nárok na kompenzaci z povinného ručení viníka – v našem případě tedy řidiče.

Srážka se zvěří, nebo střet se zvířetem?

I když to tak nevypadá, je v tom podstatný rozdíl. Jde o to, že pojem „zvěř“ je definován v zákoně o myslivosti a zahrnuje vybrané druhy zvířat, jako je například srnec, jelen, zajíc a další volně žijící zvířata. Nepatří sem ale zvířata jako například pes, kočka nebo kráva, které mezi volně žijícími definovány nejsou a které můžete samozřejmě také srazit.

Je tedy dobré si pohlídat, jakou formulaci ve smlouvě máte. Jedná se pouze o střet se zvěří vyjmenovanou ve výše uvedeném zákoně, nebo jde o srážku s jakýmkoli zvířetem, včetně domácích a hospodářských? Radši hned zkontrolujte, jak to ve své smlouvě máte.

Druhou důležitou skutečností pak je, zda má sražené zvíře, typicky právě pes nebo kočka, svého majitele. V případě, že ano, je možné se obrátit s žádostí o úhradu vzniklé škody na danou osobu. Někdy je to ale komplikované, proto je potřeba tyto případy posuzovat individuálně.

Máte nějakou vlastní zkušenost ze střetu se zvěří? A věděli jste, jak správně postupovat? Pokud vás zajímá diskuze k tomuto tématu, zkuste nahlédnout do mé FB skupiny Finanční (ne)gramotnost., případně se s dotazy neváhejte obrátit emailem přímo na mně.

Ivana Helešicová
Jsem průvodce světem finanční gramotnosti. Mám ráda čísla, analýzy, souvislosti, hledání a nacházení řešení… Z finančních průšvihů, které již nastaly, vede často cesta ven, jen o ní vědět. Úplně nejlepší ale je, takovým průšvihům předejít. A proto radím lidem, jak s penězi lépe zacházet. Více o mně najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Máte už hypotéku nebo o ní uvažujete? Pak si určitě přečtěte můj eBook zdarma Jak ve zdraví přežít hypotéku.

    Když jsem si před lety brala hypotéku, vůbec jsem netušila, co všechno to obnáší. A toho stresu kolem! Tento eBook Vás toho ušetří. Získáte skvělý přehled a spoustu chytrých tipů, jak na to.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky