Když potřebujete půjčku

Možná už jste někdy narazili na termíny „bankovní“ nebo „nebankovní“ půjčka.  Není potřeba být finančním expertem, abyste si podle názvu dokázali odvodit, že tu první nejspíš poskytuje banka a ten druhý typ pravděpodobně nějaká nebankovní instituce či subjekt. To je sice pěkné, ale k rozhodnutí, kde si vzít půjčku, vám to nestačí, potřebujete trochu více informací.

Hlavním kritériem pro rozhodnutí většinou bývá konkrétní situace, ve které daný adept na půjčku je. Každá z půjček má svá pro a proti, a každá z nich si, podle okolností, určitě svého klienta najde.

Bankovní půjčky poskytuje banka. Banky jsou kontrolovány Českou národní bankou, takže tady si můžete být jistí, že nenaletíte nějakým podvodníkům. Navíc banka musí v rámci své licence dodržovat jasně daná pravidla, která jsou dozorována ČNB. A v dnešní době se určitě hodí vědět, s kým máte tu čest a jak funguje, obzvláště pokud jde o peníze.

Další velkou výhodou je ve srovnání s nebankovními půjčkami obecně nižší úrok. Za to ale musíte počítat s tím, že si vás banka před poskytnutím půjčky daleko více prověří. V praxi to znamená nějaké to papírování a dokládání (průkazy totožnosti, příjmy, bankovní výpisy, forma bydlení apod.). Ale nelze se tomu divit. Banka chce zkrátka přesně vědět, komu dá dočasně k dispozici své peníze, protože je chce taky někdy vidět zpátky.

Banka bude zkoumat vaši bonitu, tedy schopnost požadovanou půjčku splácet. Dále ji bude zajímat, jaká je vaše platební morálka při úhradě vašich závazků nebo jiných půjček, jak současných, tak minulých. Tyto informace se dozví v registrech dlužníků. Zde jsou až 4 roky dozadu zachyceny veškeré sankce, dluhy či platební přešlapy, pokud nějaké máte. Je dobré mít tyto registry čisté, tedy bez zápisů, protože na základě toho si banka udělá obrázek, jak se postavíte ke splácení toho, co vám půjčí. Pokud se s vaším jménem v registrech dlužníků nějaké negativní zápisy pojí, může vám to odsouhlasení půjčky významně zkomplikovat až do podoby zamítnutí žádosti o půjčku. Je to tedy často k.o. kritérium pro žádost o bankovní půjčku.

Od banky můžete získat půjčku účelovou nebo bezúčelovou. U účelové půjčky v žádosti bance sdělíte, na co peníze použijete a jste povinni tak také učinit. Velmi častým příkladem jsou hypotéky na bydlení, kde účelem je bydlení. U bezúčelového úvěru banku nebude zajímat, na co peníze potřebujete. Bude ji ale stejně jako u té účelové stále zajímat, jestli ji budete schopni splácet. Z logiky věci mívá účelová půjčka většinou výhodnější úrokové podmínky než půjčka bezúčelová.

Nebankovní půjčka se vám bude hodit, pokud na peníze spěcháte. Rychlost a méně náročná administrativa a prověřování budou ale vykoupeny vyšším úrokem.

Půjčku tedy získáte snadněji, a to dokonce i v případě, že máte nějaký negativní zápis v registrech dlužníků a u banky by vám tento škraloup neprošel. Ne že by nebankovní poskytovatelé půjček nebraly registry v potaz vůbec, ale nahlíží na ně poněkud shovívavěji. Peníze budete mít k dispozici rychle a často i v hotovosti.

U nebankovních půjček je více než dobré si prověřit, od koho si peníze berete a pořádně si pročíst podmínky poskytnutého úvěru. To pořádné pročtení podmínek půjčky bych dvakrát podtrhla. A ještě bych k tomu přidala nepodepisovat nic v časovém presu. Rychlost a jednoduchost mohou být za určitých okolností lákající, ale určitě není nic příjemného, když za vámi někdo začne pravidelně jezdit až domů a začne nevybíravým způsobem vymáhat po prvním zpoždění s úhradou částky, které nechápete, kde se najednou vzaly.

Tím určitě nechci dopředu předjímat, že všichni nebankovní poskytovatelé úvěrů jsou už dopředu podezřelí. Pro jistotu bych obecně doporučovala mít se na pozoru více, než u půjčky od banky.

Jak již bylo řečeno výše, každá z obou typů půjček má svá specifika. Záleží na situaci a preferencích klienta. Obě půjčky ale mají společného jmenovatele. Mělo by být pravidlem, že ať už si klient zvolí kteroukoliv z nich, měl by předtím zodpovědně zvážit, jestli půjčku skutečně potřebuje, na co ji potřebuje (věci zbytné / nezbytné) a jestli bude schopen ji reálně splácet. Je proto dobré si udělat pořádek v domácím rozpočtu a pak teprve začít řešit půjčku.

Pokud vás na téma půjček zajímá něco víc nebo potřebujete v této oblasti něco řešit či řešíte, můžeme se spojit. Ráda vám dotazy zodpovím nebo s řešením pomohu.

Ivana Helešicová
Jsem průvodce světem finanční gramotnosti. Mám ráda čísla, analýzy, souvislosti, hledání a nacházení řešení… Z finančních průšvihů, které již nastaly, vede často cesta ven, jen o ní vědět. Úplně nejlepší ale je, takovým průšvihům předejít. A proto radím lidem, jak s penězi lépe zacházet. Více o mně najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Máte už hypotéku nebo o ní uvažujete? Pak si určitě přečtěte můj eBook zdarma Jak ve zdraví přežít hypotéku.

    Když jsem si před lety brala hypotéku, vůbec jsem netušila, co všechno to obnáší. A toho stresu kolem! Tento eBook Vás toho ušetří. Získáte skvělý přehled a spoustu chytrých tipů, jak na to.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky