Tisíce podnikatelů již netrpělivě vyčkávají, s jakým ortelem přijdou jejich účetní či daňaři. Ano, blíží se datum, do kdy je třeba odevzdat daňové přiznání (DPFO) za rok 2020.
Dlouhé roky byly termíny poměrně přehledné. Podnikatelé bez daňového poradce museli mít hotovo do konce března. Ti šťastnější s daňovým poradcem jen do konce března doložili finančnímu úřadu, že zplnomocnili ke zpracování daňového poradce a tím se jim termín na podání protáhl o další tři měsíce. Tedy výjimkou byl loňský rok, kdy se díky koronaviru posouvalo kde co, tedy i termíny daňových přiznání…
Letos je to jinak. Vzhledem k novele daňového řádu, která začala platit od 1.ledna 2021, se nám povinnosti, respektive termíny trochu rozrostly. A důvod? S novelou přichází i tzv. online finanční úřad. A posunutý květnový termín má motivovat daňové subjekty, aby co nejvíc využívaly elektronickou cestu podání. Fronty před podatelnami finančních úřadů by se tak mohly o trochu zkrátit.
Jak to tedy konkrétně je teď.
Do:
1.4.2021 – nemám daňového poradce, nepodávám přiznání elektronicky, podávám přiznání v papírové podobě.
1.5.2021 – nemám daňového poradce, podávám přiznání elektronicky.
1.7.2021 – mám daňového poradce, který za mně přiznání podá elektronicky.
K uvedeným termínům si pak přičtěte vždy 3 dny, do kdy musí být nedoplatek daně připsán na účet finančního úřadu. Pak už se začíná načítat penále z prodlení.
Nově není třeba hlásit daňového poradce předem. Takže čistě teoreticky, pokud někdo nestihne podat přiznání v termínech, určených pro podávání bez daňového poradce a stihne si rychle daňového poradce sehnat, může se ještě zachránit od pokuty za pozdní podání, potažmo úroků z prodlení. Ale toto je dosti extrémní řešení, na které je určitě lepší se nespoléhat.
Tak držím palce, ať vám ty daně letos vyjdou co nejlíp …
A pokud byste přemýšleli, jak nejlépe naložit s případným přeplatkem, můžeme to spolu probrat na online konzultaci zdarma.