Můj příběh
Jsem průvodce světem finanční gramotnosti.
Mám ráda čísla, analýzy, souvislosti, hledání a nacházení řešení…
Z finančních průšvihů, které již nastaly, vede často cesta ven, jen o ní vědět. Úplně nejlepší ale je, takovým průšvihům předejít.
A proto radím lidem, jak s penězi lépe zacházet.
Mají se u vás peníze jako v bavlnce nebo od vás vždycky co nejrychleji prchnou?
Co je podle vás těžší? Peníze vydělat nebo ty vydělané peníze jen tak nerozházet?
Tak třeba já si dlouho říkala, že těžší a taky podstatnější je vydělat si dost peněz.
Co je to dost? Dost je pro každého něco jiného. V mém případě to znamenalo, nemuset přemýšlet, jestli si můžu dovolit jet na dovolenou, zajít do restaurace, koupit si něco parádního na sebe, dopřát synovi kvalitní vzdělání, udělat nákup za tisíc korun místo za poslední stovku, koupit někomu hezký dárek…
Vážně jsem si tím byla naprosto jistá. A podle toho jsem roky fungovala. Vydělávala jsem a hned jsem si to za odměnu užívala.
Dnes řídím svůj finanční život úplně jinak. Ano, řídím je to správné slovo.
Možná to zní divně, ale často je jednodušší peníze vydělat, než s těmi vydělanými penězi rozumně zacházet.
Musela jsem se ale dostat do situace, díky které se mi rozsvítilo a od té doby se chovám jinak.
Člověk kolem sebe často slyší “nech to plynout”... Úplně to nezatracuji, někdy je to fakt to nejlepší řešení, ale jsou oblasti, kdy pak jen vykuleně koukáte, kam vás to plynutí dostalo. V některých oblastech se vážně vyplatí pravidelně trochu energie a času vynaložit a být za to v obraze.
Osobní finance jsou přesně ten případ. A vůbec nechápu, jak jsem si dříve moje pracně vydělané peníze mohla nechávat jen tak utíkat mezi prsty.
Co mně donutilo, začít se na svoje finance dívat jinak?
Na vlastní kůži jsem si zažila, jak nepříjemné může být, když člověk nechá svoje peníze, aby si jen tak žily svým životem a nijak zvlášť nad nimi nepřemýšlí.
Nikdy jsem vlastně peníze příliš neřešila.
Uměla jsem si je vždycky poctivě vydělat, dokázala jsem být finančně nezávislá. Už jako teenager jsem začala chodit po brigádách. Vystudovala jsem střední a nakonec i vysokou školu a dokázala jsem své vzdělání a časem i zkušenosti využít k docela slušné obživě. Spoustu let jsem pracovala na velmi dobrých pracovních pozicích.
A s tím šlo ruku v ruce i velmi dobré finanční ohodnocení.O to víc mně nic nenutilo nad svými financemi nějak zvlášť přemýšlet.
A vůbec mi nedocházelo, že čím víc peněz jsem vydělávala, tím více jsem jich utrácela. A z dnešního pohledu musím uznat, že často opravdu za blbosti. Nijak zvlášť jsem nepřemýšlela nad tím, kolik co stojí a jestli to, za co utrácím, vlastně vůbec potřebuji.
Jaký to mělo dopad ?
Doma se mi hromadily boty, kabelky, oblečení, které jsem neměla šanci vynosit. Hromady knih, které jsem dodnes všechny nepřečetla. Množství jídla, které jsme ani nestíhali sníst. Neměla jsem moc času vařit, a tak jsem kupovala často sice chutná a kvalitní, nicméně hotová jídla, což se samozřejmě docela prodražovalo.
Synovi se v pokojíčku vršily hromady hraček, na které úplně zapomínal, že je tam má. Z některých bot nebo oblečení kolikrát vyrostl dřív, než si je stihnul vůbec obléct….
Ale abych nevypadala jako úplný finanční barbar, musím na svou obranu říct, že jsme ne všechno vyloženě “projedli”. Každý rok jsme byli minimálně jednou na horách a u moře, prošla jsem si zajímavými kurzy nebo třeba synovi jsem platila dobré vzdělání, čehož určitě nelituji.
Každopádně to ale nemění nic na tom, že jsem vlastně finančně fungovala z měsíce na měsíc. Jednoduše jsem věděla, že další měsíc cinkne na účet hezký obnos a peníze zase budou.
Ano, uměla jsem vydělat opravdu pěkné peníze, ale absolutně jsem nepřemýšlela nad tím, že bych s nimi měla nějak promyšleně zacházet. Vůbec mi nepřišlo divné, že vydělávám čím dál víc, ale že taky čím dál víc utrácím a na konci měsíce mi pravidelně nezůstává skoro nic.
Toto mé finanční pohodlíčko ale jednoho dne skončilo...
Dostala jsem se do situace, kdy můj zaručný každoměsíční finanční pramen nečekaně vyschnul. Jak už to bývá, firma, ve které jsem pracovala, se sloučila s jinou a to na některých židlích často přebývá jeden člověk. A já na takové židli seděla.
Bohužel se toto odehrálo v době, kdy byl na trhu práce přebytek lidí a tak nebylo nic jednoduchého najít si jinou podobnou práci. Byla jsem sama s malým synem a měla jsem na krku dvě hypotéky.
Do toho se začalo hlásit mé na lyžích pošramocené koleno. Vyžádalo si údržbu v podobě operace a to mně také na nějakou dobu odstavilo. Žádné jiné zdroje příjmu jsem neměla. Proč taky? Vždyť jsem přece vydělávala dost…
Bylo to období, na které vážně nerada vzpomínám.
Přineslo mi spoustu stresu a mé sebevědomí dostalo docela na frak. Jednak to sebevědomí klasické “jsi úplně k ničemu, nic neumíš, nikdo tě nechce”. Ale hlavně sebevědomí finanční “ty, která ses vždycky dokázala postarat, teď řešíš finanční nedostatek? z čeho budete žít?...”.
Co jsem svojí pohodlností a nezájmem zasela, to na mně najednou začalo v plné parádě padat.
Trvalo mi přes rok, než se mi povedlo začít se finančně zase pomalu stavět na nohy.
A už bych to nechtěla znovu zažít.
Na druhou stranu dnes je to od popisované situace skoro deset let. A jak už to bývá, s odstupem vidí člověk věci jinak. A já jsem za ten tehdejší finanční propad nakonec paradoxně velmi vděčná.
Donutilo mně to zastavit se, otevřít oči a začít si dávat otázky.
Na otázky jsem si začala odpovídat a postupně si dala do pořádku svůj pracovní i finanční život. A vlastně svým způsobem i ten zdravotní. Ale o tom více na záložce Jak na zdraví...
Během svého “finančního úklidu” jsem ale narazila na zajímavé zjištění.
Když jsem se o to začala více zajímat, zjistila jsem, že mé dřívější tak trochu laxní nakládání s vlastními financemi zas tak neobvyklé není.
Překvapilo mně, kolik lidí to tak má a vůbec nehraje roli, jestli vydělávají v řádu tisíců, desetitisíců nebo statisíců.
Prostě nabyté peníze nechávají jednoduše protékat samospádem a neřeší, jak moc efektivně je vydávají. A začnou řešit, až se jednoho dne začnou finančně topit. Stejně jako já. Pozdě.
Finanční průšvih nemusí být vždy nutně o tom, že by byl člověk hloupý.
Doba je uspěchaná, informace se na nás tlačí ze všech stran. Na spoustu věcí není čas. A to byl přesně můj případ. I já tenkrát podcenila prevenci a na své finanční zdraví začala myslet pozdě.
Ze své nepříjemné zkušenosti jsem se rozhodla udělat výhodu pro ty, kdo se chtějí vyhnout té nepříjemné situaci, do které jsem se tenkrát dostala já.
Jsem člověk, který se nebrání věřit některým věcem, na které si prostě nemůžeme sáhnout, ale finance jsou pragmatická záležitost a to mému založení sedí.
Mám ráda čísla, analýzy, souvislosti, hledání a nacházení řešení…
Ve svém chystaném eBooku proto ukazuji svým klientům pragmatickým a srozumitelným způsobem, jak se svými penězi včas a chytře začít kamarádit. Než po cestě životem spadnout do nějaké finanční pasti.