Před pár dny jsem na mém profilu na facebooku sdílela svoji zkušenost, jak jsem málem naletěla podvodníkům při prodeji na jednom bazarovém serveru. Zdůrazňuji, že málem, protože i přes skvěle připravený podvod mi to začalo být podezřelé. Takže jsem naštěstí nijak poškozená nebyla.
Za 6 dní měl můj příspěvek bez jakékoliv reklamy víc než 65 tisíc shlédnutí, přes 1000 sdílení, skoro 300 komentářů…
Musím říct, že takový ohlas jsem vážně nečekala. Na této sledovanosti jsem si uvědomila, jak velký je to problém.
Z převážné většiny komentářů vyplývalo, že komentující buď podobným způsobem naletěl a o peníze přišel, nebo skoro naletěl, nebo na sobě zaznamenal nějaký opakovaný pokus o kyberpodvod. Velké množství komentujících mi dokonce za sdílení mé zkušenosti poděkovalo s tím, že jsem tím hodně lidem ušetřila pořádný průšvih. A často nejen finanční, ale i zdravotní, co si budeme povídat. A další reakce mi stále chodí.
Miliarda korun!
Kamarád mi k tomuto tématu přeposlal článek z iDNES. Z něho mi došlo, proč měl můj příspěvek takový ohlas. Mimo jiné se v něm uvádí, že podle Petra Baráka, experta na bezpečnost České bankovní asociace, se v loňském roce skrze tento typ podvodů ztratila miliarda – ano MILIARDA – korun. Letos na „vyšumění“ té samé částky z účtů z těch stejných důvodů stačil pouhý půlrok – ano PŮLROK (!). Takže ten trend je neskutečný! A spolu s ním i riziko!
Pod pojmem kybernetický podvod si většina z nás doteď představovala tajně nainstalované čtecí zařízení v bankomatu nebo podvodný email, na který přece díky ne úplně bezchybné češtině může skočit jenom blázen. Také byly docela známé příběhy podvodných emailů na téma darovaného dědictví bůhví odkud, případně srdceryvná korespondence od pracovníků z dálných ropných plošin nebo pracovníků nejlépe zahraničních vojenských sborů (tam přicházely o peníze hlavně ženy). Tohle všechno byl ale jen slabý odvar.
Bohužel, začíná pořádně přituhovat.
V dnešní době není absolutně žádný problém, udělat si krásný web, který se tváří jako oficiální web firmy nebo jakékoliv instituce, a na ten vás pomocí odkazu odkudkoliv poslat.
Taky dnes kromě emailů používáme ke komunikaci spoustu jiných online kanálů a sítí. Prostě žijeme virtuálně. Zvykli jsme si hodně věcí řešit online, v mnoha oblastech upřednostňujeme e-shopy.
Bereme to jako samozřejmost, údaje o sobě a své platební kartě zadáváme při úhradách jaksi automaticky. Vždyť je to přece zabezpečené. Ruku na srdce: koukáme vždy na to, jestli je link stránky, kam ty údaje zadáváme, v pořádku?
Co z toho všeho plyne….
Pro platby kartou na internetu si ideálně vytvořit speciální podúčet s kartou a tam si udržovat jenom malý obnos. Co kdyby…
Na podivné zprávy z Whatsappu, Messengeru, Viberu nebo i emailu prostě nereagovat a hned zablokovat.
Neklikat na neznámé odkazy, které přes komunikační platformy přijdou. Pokud z vás hned nezačnou tahat informace k vašim kartám nebo účtům, může to být třeba „jen“ vir, který si ve vašem mobilu, tabletu nebo počítači ty potřebné údaje bohužel následně najde sám. A s tím stejným úkolem odejde na vaše přátele.
Pravidelně používat v počítači, tabletu i mobilu antivirový program.
Dávat si velký pozor na bazarových serverech. Předávat zboží nejlépe z ruky do ruky a oproti platbě v hotovosti.
Průběžně se o kyberkriminalitu zajímat. Například na FB existují skupiny s tímto zaměřením, kde si lidé svoje zkušenosti s dokonanými či nedokonanými pokusy sdílejí. Scénáře podvodů se v průběhu času mění. Určitě je dobré být stále v obraze. I toto patří k finanční gramotnosti.
Já vím…
Možná z tohoto mého příspěvku můžete mít dojem, že otevřete ledničku a vyskočí na vás kyberpodvodník. Samozřejmě s nadsázkou. Ale za mě je na místě raději větší obezřetnost, než pak řešit průšvih s vyluxovaným účtem. Vzpomínáte? Miliarda za půl roku…
Tak mně napadá…
Blíží se vánoce a to hodně využíváme online prostor na pořizování dárků. A dokážu si představit, že zrovna tohle období bude pro kyberšmejdy ráj. Buďte opatrní 😉…
Máte nějaké svoje zkušenosti s kyberpodvodem? Napište do komentářů nebo mně na email ivana@ihelesicova.cz .