Setkala jsem se s tím u svých klientů při sjednávání hypotéky několikrát a teď včera zase.
Při žádosti o hypoteční úvěr chce banka od žadatele kromě mnoha dalších informací i tu, jaké jiné závazky kde má. Banka si pak mimo jiné žadatele prověřuje v registrech dlužníků. Zjišťuje si tam jeho úvěrovou historii, a to, jestli když si něco půjčí, tak to taky řádně splácí.
Vidí tam všechny závazky, které žadatel má či měl. A podle toho všeho si udělá obrázek, jak se bude chovat, když dostane půjčeno něco u dané banky a jestli vůbec bude mít na splácení toho všeho dost prostředků.
A teď se k tomu dostávám. Někdy to probíhá i takto:
Já na klientku: „Takže nikde jinde žádné hypotéky nebo zažádáno jinde o hypotéku nemáte?“
Klientka: „Ne, ne, nikde nic nemám.“
Následně k podané žádosti banka: „U žadatelky nám v registrech vybíhá již existující hypotéka, kterou ale nemá uvedenou v žádosti“.
Já: „To není možné, klientka tvrdí, že nikde nic nemá. Ale znovu to prověřím.“
Já na klientku: „Podle banky máte ještě někde již existující hypotéku.“
Klientka: „No to asi bude ta, co jsme měli s exmanželem na baráček. Ale my už jsme rozvedení a máme Dohodu o vypořádání majetkových poměrů a máme to i v rozvodovém rozsudku. V baráčku zůstal exmanžel a dohodli jsme se, že tu hypotéku bude splácet on. Já už ani nemám přístup k tomu hypotečnímu účtu“.
Já na klientku: „A podepisovala jste něco s bankou?“
Klientka: „Ne. On říkal, že si to vyřídí.“
Takže takhle určitě ne.
Tedy pokud si do budoucna nechcete zadělat na potenciální průšvih.
Mít něco v dohodě o majetku a v rozvodovém rozsudku je jedna věc. Vůbec to ale nemá dopad na to, jestli jste se svého závazku zbavili. A nezachrání vás dokonce ani ověřené podpisy. Banku takové dohody nezajímají.
Z jejího pohledu jste totiž stále její dlužník a je jí jedno, jestli šťastně okroužkovaný nebo rozvedený. Dokud jste s bankou nic o vyvázání se z úvěru nepodepisovali, můžete si být naprosto jistí, že v něm stále jako dlužník figurujete.
Nehřešte na to, že stále máte se svojí bývalou druhou polovičkou skvělé vztahy.
Že jste se přece dokázali krásně na všem dohodnout. Situace se může změnit. Vztahy mohou časem dost ochladnout. Nebo se ten, kdo se „dohodl“, že „hypotéka je teď jeho“, může dostat do finančně prekérní situace. Nemusí to tedy být z jeho strany ani záměr vám vyrobit trable.
Když půjdu do extrému, může vám taková nedotažená „dohoda“ pěkně zkomplikovat život na mnoho let dopředu. Může se vám totiž stát, že tu hypotéku, která „zůstala“ bývalému partnerovi, nakonec budete stejně muset zaplatit vy, a ještě vám z toho zůstane nádherný škraloup v registrech dlužníků.
Pravda, ten vývoj nemusí být až tak hrozný. Bývalý partner sice hypotéku splácet bude, ale se zpožděním. I tyto „maličkosti“ se vám do registru dlužníků zaznamenají. A to může znamenat, že až budete potřebovat vy, tak vám žádná banka dlouho nic nepůjčí.
Co tedy s tím? Jak to udělat správně? Jednoduše.
Jděte do akce. Dotáhněte to úplně do konce.
Dokud jste na té „dohodové vlně“, zajděte se svojí bývalou polovičkou do banky. Zažádejte si o změnu smluvních podmínek a o vyvázání se ze závazku. Je pravda, že banka to nemusí udělat automaticky na základě vašeho rozvodového rozsudku. Bude si asi prověřovat, jestli dlužník, který mu tam zůstane, bude pro ni stále dostatečně bonitní, pokud vás ze smlouvy pustí. Jednoduše řečeno jestli na to bude pořád mít.
Důležité ale je to hlavně s bankou aktivně řešit. A nějaké řešení se vždycky nakonec najde.
A co by mělo být cílem celé této akce?
Podepsaný dodatek ke smlouvě o hypotečním úvěru, ze kterého bude jasně patrné, že tady jako dlužník již nefigurujete.
Jedině tak máte do budoucna jistotu, že váš „hypoteční stůl“ je čistý.
Nespoléhejte, že to někdo udělá za vás. Postarejte se o to sami.
A pokud máte na toto téma jakékoliv dotazy, neváhejte se na mně obrátit.