Není účet jako účet, pojďme se na ně podívat.
Běžný účet
Bez běžného účtu se asi žít dá, ale v současném světě už je to poměrně komplikované a nekomfortní. Kdo by chtěl pořád myslet na to, jestli má dost hotovosti a taky jestli ta která platba jde v hotovosti vůbec technicky zrealizovat. Tento účet je v dnešní době prostě základ. Běžný účet slouží k hotovostnímu i bezhotovostnímu platebnímu styku. Přijímáme na něj různé platby a také z něho různé platby odesíláme.
Nejčastěji nám tam chodí výplata nebo různé dávky. Nebo třeba platby za faktury, pokud se jedná o podnikatelský běžný účet. To je ten příjemnější směr toku peněz. A na druhou stranu nám odtud peníze odcházejí – platíme kartou nebo převodem za různé služby nebo za zboží, máme nastavené trvalé příkazy či inkasa nebo provádíme různé jiné převody peněz. Z běžného účtu taky vybíráme prostřednictvím platebních karet hotovost z bankomatů.
Výhodou běžného účtu je, že máte své peníze kdykoliv k dispozici. Tedy pravda, pokud je na tom účtu máte :)…
Naopak nevýhodou je to, že na běžném účtu jsou finanční prostředky úročeny úrokovou sazbou, která se limitně blíží nule. Takže skoro vůbec. Výsledkem toho je, že vám tam vaše peníze úspěšně „požírá“ inflace.
Takže pokud máte volné finanční prostředky, které aktuálně nebo po určitou dobu nepotřebujete, je škoda je nechávat jen tak ležet na běžném účtu. Určitě se vyplatí je převést někam, kde se dokážou zhodnotit lépe.
Spořicí účet
U spořícího účtu se nedá říct, že by tam vaše peníze nějak významně narůstaly. Ale určitě je to jedna z možností, jak si spolehlivě a bez rizika zhodnocovat peníze lépe, než na běžném účtu. Na spořícím účtu sice také bude inflace často asi silnější soupeř, ale už ten boj o reálnou hodnotu vašich peněz nebude tak jednoznačný ve prospěch inflace.
Spořící účty mohou být na vklady bez časového omezení anebo na vklady termínované (tedy na určitou dobu). Termínované vklady jsou z účtů úročeny nejlépe, protože finanční instituce má jistotu, že tyto prostředky může po danou dobu využít k zhodnocování a o profit se se střadatelem podělí formou vyššího úroku. Platí tady pravidlo, čím delší termín kladu, tím lepší úročení, tedy zhodnocení. Formou spoření je i vkladní knížka, kam lze peníze libovolně vkládat a libovolně vybírat.
Jistotní účet
Jedná se o speciální účet, který slouží k bezpečnému dočasnému uložení peněz, určených ke konkrétním účelům.
Nejčastěji se využívá například při koupi nemovitosti. Uložení a výplata peněz mají nadefinovaná pravidla. Kupující tam převede finance na samotnou koupi, ale k vyplacení peněz prodávajícímu dojde až ve chvíli, kdy proběhnou všechny formality, většinou po zapsání kupujícího jako nového majitele v Katastru nemovitostí. Takto mají obě strany jistotu, že vše proběhne, tak jak má.
Peníze do banky? A co když zkrachuje?
Když už člověk peníze někde na účtech má, očekává logicky, že o ně nepřijde, ani kdyby finanční instituce zkrachovala. Skutečně tomu tak je, a to díky pojištění vkladů.
Toto pojištění platí ze zákona a zahrnuje vklady v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách.
Každý klient má automaticky u jednoho peněžního ústavu pojištěny své vklady ze 100%, maximálně však do výše 100.000 €. Ale pozor, limit neplatí pro každý účet samostatně. Pokud máte u jednoho finančního ústavu více účtů, pak se jejich stavy sečtou a z tohoto součtu dostanete maximálně oněch limitních 100.000 €. Proto pokud jste při penězích, tak rozhodně diverzifikujte riziko, což v praxi znamená, že rozdělit si peníze na více účtů u různých finančních institucí nebo v rámci jedné instituce rozdělit finance na více lidí.
Na výplatu peněz máte nárok do 7 pracovních dnů od oznámení ČNB, že právě vaše finanční instituce krachuje. O peníze je zároveň třeba se přihlásit do 3 let od zahájení výplat.
Je třeba ještě poznamenat důležitou věc a sice, že pojištění se nevztahuje na vklady v penzijních fondech, v pojišťovnách a také ne na cenné papíry.
Jak to máte s účty vy? Vystačíte si jen s jedním nebo jich máte více? A mimochodem, zkoumáte výpis poplatků, které vám banka jednou ročně posílá?